نظرسنجي

نظر شما در مورد ساخت ایستگاه آتش نشانی توسط آتش نشانان داوطلب چیست ؟

با مشارکت شهرداری 15.7%
با نظارت شهرداری 12.6%
100 درصد داوطلبان 52.7%
مخالفم 19.0%


مشاهده نتايج

 
» » تاریخچه سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی در ایران
 
با نگاهی به تاریخچه سازمانهای آتش نشانی كشور متوجه می‏شو یم كه یكی از عوامل بسیار موثر در تأسیس اینگونه سازمانها در دنیا و به تبع آن در كشورمان پیشرفت‌های تكنولوژیك و صنعتی در قرن اخیر و مكانیزه شدن حیات بشر امروز می ‌باشد. اگرچه این پیشرفتها و تلاش ها در جهت مناسب سازی حیات بشر موجبات رفاه و آسایش هرچه بیشتر انسان را فراهم نموده است امّا به تبع آن حوادث و خطرات روز افزونی نیز انسان را تهدید می‌نماید. این در حالی است كه جوامع صنعتی توانسته‌اند با تجهیزات گوناگون و با افزایش سطح آموزش و اختصاص بودجه‌های مناسب، بر بخش‏های عمده‌ایی از معضلات مربوطه چیره شوند. در كشور ما نیز در چند سال اخیر تلاش فراوانی در این خصوص انجام شده است امّا اگر بخواهیم به تاریخچه سازمانهای آتش نشانی در كشور اشاره كنیم می ‌توانیم به اسناد و مدارك گذشتگان مراجعه نماییم. در بررسی این مدارك به نظر می‌رسد كه در سال 1221 حدوداً در 151 سال پیش هنگامی كه شهر تبریز در تصرف نیروهای اشغالگر روسی قرار داشت این كشور استعمارگر نه به این دلیل كه تصمیم به ارائه خدمت به مردم منطقه داشته باشد، بلكه فقط به جهت منافع اقتصادی ، سیاسی نیروهای وابسته به خود، اقدام به ایجاد یك واحد آتش نشانی در این شهر نمود. این اولین واحد اطفاء حریق در كشور بود و همانطور كه تصور می‌شود از یك هسته نظامی تشكیل شده است.
دومین و سومین واحدهای آتش نشانی رسمی در جنوب كشور و در شهرهای مسجد سلیمان و آبادان ایجاد شد و در این زمان علت احداث این واحدها حفظ تأسیسات ایجاد شده در پالایشگاه شهرهای مربوطه متصور است و این در حالی بود كه سیاست اصلی ، حفظ پایگاههای مهم سرمایه گذار و سیانت از تأسیسات ایجاد شده بوده است و یك نوع پیش بینی مقابله با حوادث محسوب می‌شد.
با توجه به ایجاد زیر ساختهای اقتصادی در اقصی نقاط كشور، ایجاد واحدهای اطفائی در مناطق مختلف كشور آغاز گردید كه می‌توان به احداث واحدهای آتش نشانی (اطفائیه) در بلدیه آنروز نام برد كه در قطبهای اقتصادی و صنعت كشور ایجاد شده و بطور مثال احداث پایگاه‌هایی در شهران 1303 ، قزوین 1303 ، اهواز 1304 ، بندر انزلی 1305 ، شهر رشت 1310 ، مشهد مقدس 1312 ، شهر زنجان 1327 ، شهر اصفهان 1328 و شهر شیراز 1329 نام برد.
امید است بایاری خداوند متعال بتوانیم با الهام از گذشته ، اصلاح اشتباهات و درس گرفتن از آنها در جهت پویایی سازمانهای آتش نشانی كشور گام برداریم.


تاريخ بروز رساني : شنبه 18/09/91 ساعت 14:00